Jak zaaranżować przydomowy ogród?

Jak zaaranżować przydomowy ogród?

Przydomowy ogród to idealne miejsce do relaksu i spędzania czasu z najbliższymi. Zanim prace ogrodowe ruszą pełną parą, warto zastanowić się, jak chcemy zaaranżować tę przestrzeń. Podczas projektowania ogrodu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Podpowiadamy, jak zaaranżować przydomowy ogród.

Zagospodaruj przestrzeń

Przed rozpoczęciem prac ogrodowych, dokładnie zastanówmy się, jak chcemy zaaranżować tę przestrzeń. Zaplanujmy, w którym miejscu ma znajdować się altana, ścieżki i miejsce do odpoczynku. W ten sposób łatwiej nam będzie rozplanować, gdzie znajdzie się miejsce na rośliny, nowoczesne donice i meble ogrodowe. Przyda się także rozeznanie w miejscach, które są nasłonecznione, a które przez większość dnia znajdują się w cieniu. Pomoże nam to podjąć decyzję o praktycznym zagospodarowaniu działki. Warto wybrać praktyczne meble ogrodowe. Jeśli w naszym ogrodzie planujemy organizować częste przyjęcia, postawmy na duży stół z krzesłami. Jeśli jednak marzy nam się przestrzeń idealna do relaksu i odpoczynku po całym dniu, to świetnie sprawdzą się wygodne komplety wypoczynkowe, z kanapą i stolikiem kawowym.

Stylowe dekoracje

Tym, co sprawi, że nasz ogród będzie prezentował się niezwykle stylowo to różnego rodzaju dekoracje. Możemy je zastosować podczas aranżacji altanki, decydując się na klimatyczne oświetlenie w postaci lampionów czy wiszących lampek. Idealnie sprawdzą się także różnego rodzaju świeczki, które zapalone wieczorem dodadzą klimatu. Świetnie prezentować się będą również okrągłe donice ogrodowe oraz różnego rodzaju ścieżki, prowadzące do altany czy wyznaczające drogę do wejścia do domu. Świetną dekoracją do ogrodu może być także drewniana huśtawka lub klimatyczne oczko wodne.

Jakie rośliny do ogrodu?

Wybór roślinności do ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba wziąć pod uwagę nasłonecznienie, a także okres kwitnięcia roślin. Warto pamiętać, że różne rośliny, w zależności od odmiany mogą wymagać mniej lub bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Dlatego podczas wyboru roślin, zastanówmy się ile czasu będziemy mogli poświęcić na zadbanie o ich wygląd. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pielęgnacji ogrodu, najlepiej na początek jest wybrać rośliny, które nie wymagają zbyt wiele opieki. Świetnie sprawdzą się też takie, które będą zielone przez cały rok, jak na przykład niektóre choinki Częstochowa. Dzięki temu nasz ogród będzie prezentował się stylowo nie tylko wiosną i latem, ale także w trakcie zimy.