Jak zbudować dom z kamienia?

Jak zbudować dom z kamienia?

Od paru lat coraz modniejsze jest budowanie domu z kamienia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie rozwiązanie ma wiele plusów - któż by nie chciał mieszkać w kamiennym domu w malowniczej Toskanii? Budynki wykonane z kamienia są właściwie niezniszczalne, a dodatkowo wyglądają obłędnie. Problemem jednak jest długi czas realizacji takich obiektów oraz wysokie koszty inwestycji.

Dom z kamienia, jako symbol naturalnego budownictwa

Najwcześniejsze domy z kamienia w Polsce powstawały w średniowieczu, a do ich budowy wykorzystywano granit, piaskowce oraz wapienie. Z naturalnych kamieni powstawały głównie obiekty sakralne, reprezentatywne zamki czy kamienice zlokalizowane w centralnych obszarach królestw. W późniejszych latach kamienne domy jednorodzinne w Polsce nie były tak popularne, jak w Anglii, Włoszech czy Francji. Dzisiaj budownictwo naturalne jest coraz częściej widoczne w polskim krajobrazie, a sam dom z kamienia można rozumieć dwojako. Z jednej strony może to być dom wzniesiony na bazie naturalnych surowców, a z drugiej jedynie poszczególne części mogą zostać wybudowane z kamienia (fundamenty czy elewacja). Pierwszy wariant jest dość trudny do zrealizowania, ponieważ na rynku występuje bardzo mało projektów poświęconych budowie domu z kamienia. Co więcej, ograniczenia takich inwestycji wynika również z małej liczby fachowców umiejących stosować technologię wzniesienia kamiennego domu w praktyce. Z tego względu ogromną popularnością cieszą się domy z kamienną elewacją. Rynek budowlany pełen kamiennych materiałów pozwala ozdobić zewnętrzne ściany według najskrytszych marzeń.

Przyszłość domów naturalnych

Pomimo brakujących fachowców, którzy mogliby wykonywać takie domy, w przyszłości realizacja takich projektów jest w zasięgu ręki. Naturalne budownictwo to w zasadzie nieuchronna przyszłość zwłaszcza w kontekście nowych wymagań energetycznych dla budownictwa. Konieczność stosowania naturalnych materiałów nie tylko z kamienia wyjdzie społeczeństwu na dobre. Jeśli zdecydujemy się już na postawienie domu kamiennego, warto zagospodarować otoczenia trwałą i estetyczną kostką. Konieczne będzie jednak mycie kostki. Gdańsk i inne duże miasta to miejsca wielu firm świadczących usługi pielęgnacyjne naturalnego kamienia.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu z kamienia?

Jeśli poprzez nasz artykuł zainteresował Cię temat budownictwa naturalnego w formie m.in. domów z kamienia, to musisz bardzo wytrwale szukać takich projektów. W biurach architektonicznych próżno szukać katalogów z takimi gotowym projektami wykorzystującymi wyłącznie naturalne materiały tj. płytki marmurowe. Wszystko przez to, że taka technologia budowania domów nie jest jeszcze dość popularna w Polsce. Wiele biur jest jednak gotowych na nowe wyzwania.