Jakie doniczki wybrać na balkon i taras?

Jakie doniczki wybrać na balkon i taras?

Wczesna wiosna i lato to czas, kiedy zaczynasz sadzić na tarasie i balkonie. Sprawdź, które donice sprawdzą się idealnie w takich miejscach. Wybór jest naradę ogromy

Doniczki drewniane i kamienne

Jeśli Twój balkon lub taras ma baldachim, dobrym pomysłem będą donice wykonane z drewna. Wyglądają bardzo estetycznie i dobrze prezentują się na każdym rodzaju tarasu lub balkonu. Co ważne, możesz je pomalować w dowolny sposób. Aby wydłużyć ich trwałość, użyj bejcy lub lakieru, aby chronić je przed promieniami UV. Okrągłe donice ogrodowe drewniane są również idealnymi osłonami do doniczek plastikowych. W przeciwieństwie do plastikowych donice drewniane są znacznie bardziej klasyczne. Dodatkowo można je umieścić na pewnej wysokości, co zapewni roślinom swobodny dostęp powietrza od spodu. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój i wzrost wybranych kwiatów. Kamienne doniczki są dość ciężkie i masywne, dzięki czemu bez problemu można je zostawić na tarasie, nawet przy bardzo silnym wietrze. Są stabilne, dzięki czemu można w nich umieścić nawet bardzo duże rośliny, takie jak palmy czy duże krzewy. Donice kamienne wyglądają bardzo nowocześnie i pasują do większości balkonów i tarasów. Możesz wybrać je w ciekawej kolorystyce. Nie musisz też chować ich w pomieszczeniu, nawet podczas bardzo silnych mrozów – po wykopaniu kochających ciepło kwiatów możesz spokojnie zostawić je na zewnątrz i na balkonie. Są mrozoodporne i nie pękają pod wpływem zmian temperatury.

Doniczki metalowe i doniczki ceramiczne

Doniczki metalowe z jednej strony wyglądają dość elegancko i są świetną osłoną do plastikowych doniczek, w których często kupujemy kwiaty. Z drugiej strony niestety trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jeśli nie pomalujesz ich wcześniej specjalnym środkiem antykorozyjnym, szybko ulegną rdzewieniu. Wybierz metalowe doniczki, które mają specjalną emalię, która chroni je przed wilgocią. Ceramika i glina są nadal bardzo popularne. Nowoczesne donice stanowią klasykę zarówno na taras, jak i balkon. Wybierz jednak ceramikę mrozoodporną i postaw doniczki na twardym podłożu. Nie są one bardzo odporne na upadki, więc jeśli kwiaty są na zewnątrz, dociąż doniczkę. Wtedy nawet przy silnym wietrze masz gwarancję, że całość pozostanie nienaruszona.

Doniczki cementowe

To nowość na rynku ogrodniczym, która została bardzo dobrze przyjęta. Doniczki cementowe są dość ciężkie, ale jednocześnie trwałe. Cement jest odporny na mróz i zawirowania pogodowe. Można go malować i nie pęka pod wpływem zmian temperatury. Wiele modeli donic cementowych posiada również zintegrowane nóżki, co znacznie ułatwia pielęgnację kwiatów, ale także przenoszenie doniczki np. wewnątrz budynku. Na pewno zachwyci Cię ich minimalistyczny kształt. Idealnie wpisują się w styl nowoczesny i loftowy. Donice cementowe nadają się do sadzenia iglaków. Jeśli szukasz żywej choinki na taras, choinki Częstochowa będą najlepszym wyborem.