Malowanie proszkowe – czyli jak skutecznie pomalować metalowe meble ogrodowe?

Malowanie proszkowe – czyli jak skutecznie pomalować metalowe meble ogrodowe?

Początek wiosny to ostatni gwizdek, aby zabrać się za porządkowanie ogródka. Kiedy już wszystkie trawniki zostaną zagrabione, i obsiane świeżą trawą a pierwsze listki pojawią się na sadzonkach, to przychodzi kolej na zadbanie o umeblowanie ogrodu. Jeżeli Twoje meble ogrodowe lub balkonowe są wykonane z metalu, to mamy doskonały pomysł na to, jak za jednym zamachem je pomalować i zabezpieczyć przed korozją. Na czym polega malowanie proszkowe i czy wykonamy je na własną rękę w domowym warsztacie? Zapraszamy do lektury.

Czym są farby proszkowe?

Farby proszkowe to termoutwardzalne substancje składające się z polimerów oraz barwników i dodatków na przykład w postaci żywic. Owe dodatki stosuje się, ponieważ wywołują określone właściwości uzyskanej powłoki (na przykład wspomniana żywica utwardza powłokę i chroni ją przed zarysowaniami). Warto w tym miejscu dodać, że nawet podstawowa polimerowa farba proszkowa bez żadnych dodatków po nałożeniu i wyschnięciu utworzy grubą i niezwykle twardą powłokę – bez porównania z tą, jaką uzyskamy przy użyciu innych rodzajów farb.

Proces malowania proszkowego

Malowanie proszkowe polega na naniesieniu przy użyciu pistoletu sproszkowanej farby na powierzchnię przedmiotu metalowego. Następny krok to rozgrzanie przedmiotu w piecu do malowania proszkowego. Po osiągnięciu temperatury zbliżonej do 200 stopni Celsjusza sproszkowana farba zaczyna się topić i w ten sposób tworzy powłokę na powierzchni przedmiotu. Po wyschnięciu ta powłoka doskonale chroni metalową powierzchnię przed uszkodzeniami, utlenianiem i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne – na przykład odpryski powstałe w trakcie szurania stołem po podłożu. Niestety, ze względu na złożony proces malowania proszkowego, tą metodą nie pomalujemy mebli w domu czy ogrodzie. Warto jednak dodać, że uzyskana w ten sposób powłoka może chronić meble nawet przez kilkanaście lat podczas gdy powłoki farb emulsyjnych najlepiej odnawiać co kilka sezonów.

Malowanie proszkowe mebli ogrodowych

Meble ogrodowe są stale narażone na wilgoć i zmienne warunki pogodowe. Zaletą farb proszkowych jest to, że doskonale przywierają one do krytych nimi powierzchni. Uzyskana w ten sposób powłoka jest trwała, a jednocześnie plastyczna – rośnie oraz kurczy się wraz z metalem i dlatego właśnie jest odporna na upały czy mrozy. Brak ubytków to brak miejsc, w które może wdać się rdza – tak przecież często występująca na źle konserwowanych meblach ogrodowych. Ze względu na wymienione zalety uważamy, że malowanie proszkowe nie ma sobie równych w wypadku mebli ogrodowych oraz innych metalowych elementów architektury ogrodowej.