Zmiany w architekturze miejskiej
Rewolucję w cywilizacji można dostrzec gołym okiem. Widać to wyraźnie przede wszystkim ze względu na technologię, która zdeterminowała nasz sposób funkcjonowania zarówno w pracy, jak również przede wszystkim w kontaktach międzyludzkich. Nie można zostać również obojętnym na znaczące różnice w architekturze największych miast w ostatnich lat.
Troska o czystość
Kiedy spojrzymy na archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat, możemy dostrzec wiele różnic w rozmieszczeniu budynków oraz stylu ich wykończenia. Oczywiście w dzisiejszych czasach możemy zwrócić większą uwagę na detale, a to z powodu znacznie lepszych aparatów oraz obiektywów, dzięki czemu piksele obecnie na każdym zdjęciu są w praktyce niedostrzegalne. Nawet przy gorszej jakości fotografii widzimy, że ogromna liczba ulic w centrach miast była zabrudzona. Na przełomie XIX i XX wieku dominowały odchody koni, które zastępowały w tamtych czasach samochody. W późniejszych czasach mieliśmy do czynienia z wieloma odpadami wszelkiej maści. Dzisiaj zwraca się uwagę na takie kwestie jak mycie kostki. Gdańsk, Poznań, Warszawa - centra miast lśnią czystością, szczególnie w miesiącach turystycznych.
Wzrost świadomości
Dzięki dostępowi do znacznie większej ilości informacji niż wcześniej poprzez źródła umieszczone w internecie, zdajemy sobie sprawę z istoty wielu kwestii ekologicznych. Jeżeli my nie zadbamy o naszą planetę, która w niektórych regionach świata już teraz stoi na skraju zagłady, to będziemy mieli ogromne problemy już w niedalekiej przyszłości. Możemy oczywiście temu zaradzić poprzez wiele różnych działań, takich jak recykling odpadów we własnych domach. Oczywiście w architekturze miejskiej również istnieją takie rozwiązania, za która nasza planeta będzie nam w przyszłości wdzięczna. Budownictwo naturalne kwitnie nie tylko wśród małych deweloperów, ale również przy okazji realizacji inwestycji państwowych lub regionalnych.
Wystrój wnętrza
Z perspektywy przeciętnego obywatela na architekturę miejską składają się przede wszystkim na zewnętrzne części zabudowań. Nie można jednak zapominać o wnętrzach. To właśnie tam decydują się losy naszego miasta oraz regionu. Wybrani przez nas politycy obradują nad lepszym losem dla nas i naszych najbliższych i wybierają najistotniejsze decyzje do realizacji. To wnętrze także musi być we właściwy sposób zagospodarowane. Na płytki marmurowe mogą sobie pozwolić niemal wyłącznie najbogatsze urzędy miast oraz gminy, ale jednak taki dodatek nadałby szyku i powagi całej instytucji.